RDM-SUPERMARKET

Çok dar marjlar nedeniyle daha iyi alternatiflerin olmasına rağmen, gıda perakendecilerinin işlerin kabul edilebilir düzeyde yapılmasını sağlayan donanım ve teknolojide değişiklik yapmak istemedikleri konusundaki yaygın kanaat doğru değildir. Bu durum süpermarketlerde büyük yer işgal eden ve enerjinin yarısını tüketen soğutulmuş ve dondurulmuş reyonlarla işini yapan sistemlerin bazıları için geçerli olmaya devam eder.

Bir örnek olarak sıcaklık, aydınlatma ve defrosttan elektronik genleşme valfleri, fanlar ve terlemeyi önleten ısıtıcılara kadar her şeyi yöneten ve soğuk reyonlara takılan bir elektronik cihaz olan reyon kontrol cihazları verilebilir. 1986 yılında birçok ABD’li satıcı tarafından tanıtılan reyon kontrol cihazları yüksek maliyetleri, gelişmemiş teknoloji ve enerji maliyetlerinin nispeten düşük olması nedeniyle tutulmadı.

Reyon kontrol cihazlarının bir dağıtıcısı olan global strateji ve kaynakları, Verisae, Minneapolis’in başkan yardımcısı Abtar Singh, "1990’larda zamanlama doğru değildi,” dedi. 1992’den itibaren reyon kontrol cihazlarının maliyetinin her reyon için $2,000’dan $500’a düştüğünü ve teknolojinin çok geliştiğini belirtti. Ancak, reyon kontrol cihazlarının Avrupa’da uyarlanmasının yaygın olmasına rağmen ABD’de hala düşük düzeydedir.
Geri Dön